Simurg Nedir?

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Kurumsal

Simurg Nedir?

Simurg mitolojisinde Zümrüd-ü Anka, Türk mitolojisinde "Tuğrul Kuşu” olarak bilen Simurg efsaneye göre; Bilgi Ağacı’nda yaşayan, her şeyi bilen bir kuş olarak tanınırmış. Bütün kuşlar Simurg’a inanır ve başlarına ne gelirse gelsin Simurg’un onları kurtaracağına inanırmış. Fakat bu Simurg’u bu güne kadar gören olmamış.

Simurg mitolojisinde Zümrüd-ü Anka, Türk mitolojisinde "Tuğrul Kuşu” olarak bilen Simurg efsaneye göre; Bilgi Ağacı’nda yaşayan, her şeyi bilen bir kuş olarak tanınırmış. Bütün kuşlar Simurg’a inanır ve başlarına ne gelirse gelsin Simurg’un onları kurtaracağına inanırmış. Fakat bu Simurg’u bu güne kadar gören olmamış. Yuvasının Kaf Dağı’nın etekleri bulutlara dayanan zirvesindeymiş. Bir kuş sürüsü bir gün Simurg’un tüyünün bir telini bulmuşlar ve yaşadığına kanaat getirip onu bulmaya karar vermişler.

Kaf Dağı’na varmak için geçilmesi gereken yedi zorunlu vadi varmış. Her geçilecek vadi bir öncekinden daha da zor daha da güç imiş. Birinci vadi "İSTEK”, İKİNCİ VADİ "AŞK”, ÜÇÜNCÜ VADİ "MARİFET”, dördüncü vadi "İSTİSNA”, beşinci vadi "TEVHİD”, altıncı vadi "ŞAŞKINLIK”, yedinci vadi "YOKOLUŞ” vadisiymiş.

Hep birlikte yola çıkan ve hedefleri Kaf Dağı’nın zirvesi olan kuşlardan yol boyunca ayrılanlar olmuş. Kimi dünya çabasını daha uygun görmüş, kimi aşkına kapılmış, kimi kıskançlığına yenik düşmüş, kimi de hırsına yenilmiş…

Güle olan aşkını hatırlayan Bülbül ayrılmış önce, kanatlarının ne kıymetli olduğunu düşünen Papağan ayrılmış ardından, krallığını hırs edinen Kartal bırakamam ben gökleri demiş, bataklığında mutlu olduğunu söylemiş Balıkçıl Kuşu…

Altıncı vadi olan "Şaşkınlık” vadisi ve arkasından gelen "Yokoluş” vadisine gelen kadar bütün kuşlar birer birer ayrılmışlar birer bahane bulup. En sona geldiklerinde bakmışlar ki otuz kuş kalmış sadece. Bu otuz kuş anlamışlar ki aradıkları aslında Zümrüd-ü Anka falan değil bizzat kendileridir. Farsça da "si” otuz, "murg” ise kuş demektir. Simurg efsanesi aslında tamamen kişinin her türlü şahsi münaseplerden sıyrılıp kişinin bizzat kendisi olmasını anlatan bir efsanedir.

Ne yaşarsanız yaşayın, hayatınızın neresinde hangi iyi ya da kötü duygular içerisinde olursanız olun, kendinize ayna tutup kim olduğunuzu anlayacağınız yaşantılar çıkarıyor olacaksınız. Yaşadıklarınızda önce cezalandırıldığınızı düşünüp öfke ile hareket edeceksiniz, sonrasında egolarınız ile yüzleşip kendi doğru ve yanlışlarınıza odaklanacaksınız, onlarla da yüzleşip öz benliğinizin farkına varacaksınız.

Sizin ulaşmanız gereken etekleri bulutlardan olan ütopik bir dağ değil bizzat kendinizsiniz.

+90 342 335 76 00